Mobilumas

Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje svečiai iš Prancūzijos

Gegužės 22–26 d. Kalnėnų progimnazijoje svečiavosi dvišalio ERASMUS+ projekto “It's not me, it's us, it's all about nature” („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) partneriai – mokytojai ir mokiniai iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo. Projekto koordinatorė mūsų mokykloje – anglų kalbos mokytoja Olga Pileckienė.

Sekmadienį ir pirmadienį prancūzai aplankė Kauną, Vilnių, Trakus, o antradienį buvo svetingai pasitikti mūsų mokykloje, susipažino su jos erdvėmis, lankėsi integruotoje biologijos ir anglų kalbos (mokytojos Jūratė Fridrikienė ir Daiva Valantė), informacinių technologijų (mokytoja Danutė Prokopčukienė), anglų kalbos pradinukams (mokytoja Edita Piilberg) pamokose. Mokytojams iš Prancūzijos logopedė Gražina Klovienė pristatė savo darbo metodus, su OLWEUS programa ir VGK darbu supažindino Olga Pileckienė.  Po pietų – išvyka į Telšių regiono atliekų tvarkymo centrą – Jėrubaičių sąvartyną Plungės rajone, nes visus sieja bendras rūpestis – tvarus gamtos išteklių naudojimas.

Trečiadienį svečiai iš Prancūzijos lankėsi Mažeikių rajono savivaldybėje, domėjosi miesto gyvenimu, švietimo situacija Lietuvoje, pasakojo apie savo koledžą. Tądien dar jų laukė kūrybinės dirbtuvės technologijų kabinete (mokytoja Jadvyga Martinkienė), edukacija „Duonos kelias“ Urvikiuose. 

Ketvirtadienį mūsų progimnazijos mokiniai kartu su svečiais važiavo į Žemaitijos nacionalinį parką Plateliuose, grožėjosi Baltijos jūra, pamatė, kaip AB „Grigeo Klaipėda“ makulatūra perdirbama į kartoną.

Ir štai paskutiniai susitikimo momentai – dalyvavimas respublikiniame gamtosauginiame renginyje „Matyk, galvok ir veik“, edukacija pas žolininkę Jadvygą Balvočiūtę, ekskursija po Šiaulius ir... atsisveikinimas.

Anot projekto ERASMUS+ partnerių, atvykusių iš labai gražaus miesto Kanas, juos sužavėjo žydinti ir žaliuojanti Lietuva. Tad tikimės, kad tokią žalią Lietuvą išsaugosime ir ateities kartoms, nes šis gamtosauginis projektas ugdo tvaraus vartojimo įpročius.



Kalnėnų progimnazijos komandos išvyka į Prancūziją

 Kalnėnų progimnazijos ERASMUS+ komanda (15 mokinių ir 4 mokytojos) savaitę svečiavosi Prancūzijoje, projekto partnerių iš Kano miesto šeimose. Tačiau kelionė užtruko dar ilgiau, mat projektas ekologinis, todėl buvo pasirinkta mažiausiai tarši transporto priemonė – autobusas.

 

Kalnėniškius sužavėjo ir pats Kanas, kurio istorija siekia XI amžių, ir Louis Pasteur koledžo pastatas su erdviu vidiniu kiemu, stovintis pačiame miesto centre. Čia puikiai išnaudoti nedideli žalieji plotai, kuriuose įkurti mokinių prižiūrimi mokykliniai sodai, kuriuose įrengta vandens valymo ir drėkinimo sistema, o mažame baseinėlyje plaukioja žuvytės. Atlikę keletą bendrų veiklų, mokiniai mišriose grupėse atsakė į  viktorinos klausimus.

Plėsti žaliąsias erdves – šio miesto tikslas, tad dirbdami grupėse abiejų šalių mokiniai kūrė skaitmeninius maketus Kano miesto aikštės, kuri artimiausiu metu bus pertvarkyta į žaliąją erdvę.

Kiekvieną dieną laukė vis kitos veiklos. Koledžo mokiniai pristatė savo projektą apie transporto priemonių istoriją, o vėliau visi lankėmės Mokslo muziejuje, kur akivaizdžiai pamatėme, kaip atrodė mūsų automobilių, lėktuvų ir traukinių protėviai. Kalnėniškiai pristatė skaitmeninius plakatus apie esminius sprendimus, priimtus Darbotvarkėje 2030 ir COP26, po to mišriose grupėse buvo diskutuojama, kokios problemos pačios svarbiausios ir ką reikia daryti, kad jos būtų išspręstos. 

Akivaizdu, kad šio miesto šeimininkams ekologija tikrai rūpi. Lankėmės sąvartyno vietoje įsikūrusiame puikiame parke, o elektroninių prietaisų perdirbimo gamykloje įsitikinome, kiek reikia darbo jėgos ir energetinių resursų, kad sugedusių prietaisų detalės būtų perdirbtos ir taptų nauju daiktu.

Kelionės pabaigoje aplankėme daugelio svajonių miestą Paryžių. Tik liūdnoka, kad jame atsisveikinome su savo naujaisiais draugais – mokiniais ir mokytojais iš Louis Pasteur koledžo. Nekantriai laukiame pavasario, kai juos sutiksime Mažeikiuose.